7698-4774-ico-wu.jpg

Szybki wytrysk

Wczesny wytrysk (łac. eiaculatio praecox), zwany też przedwczesnym wytryskiem i przedwczesną lub wczesną ejakulacją, to 1 z najczęściej diagnozowanych zaburzeń seksualnych. Mówi się, iż dotyczy ona aż jednej trzeciej pełnoletnich facetów aktywnych seksualnie. Polega na wytrysku, który jest zbyt wcześnie, niż chcieliby tego partnerzy seksualni dla uzyskania właściwej satysfakcji seksualnej. Wczesny wytrysk to taki, który następuje w czasie krótszym, niż dwie minuty począwszy od rozpoczęcia współżycia albo po nie więcej niż 15 ruchach frykcyjnych.
Ta dolegliwość jest typowa w przypadku tych mężczyzn, którzy dopiero rozpoczynają współżycie seksualne. Nie jest także powodem do denerwowania się, gdy pojawi się po zbyt długiej abstynencji seksualnej. W takich razach wczesny wytrysk jest niemalże naturalny i nie uznaje się go za dysfunkcję seksualną. Natomiast gdy wytrysk jest zbyt wczesny za każdym razem, jeśli mężczyzna podejmuje współżycie, wtedy jest to objaw chorobowy.
Powody wczesnego wytrysku są rozmaite. Głównie dotyczą one sfery emocjonalnej. Problemy z wytryskiem posiadają faceci narażeni na częste zdarzenia stresogenne, chorujący na depresję lub nerwicę. Opisywana dysfunkcja dotyczy poza tym mizoginistów i osób odczuwających chorobliwy lęk przed partnerkami. Sporadycznie wynika ona z niewłaściwych nawyków wyuczonych w przeszłości – np. z częstej masturbacji, pospiesznego seksu czy praktykowania stosunków przerywanych. Niekiedy za wczesny wytrysk odpowiadają schorzenia oraz dolegliwości neurologiczne, przede wszystkim takie, które dotyczą transmisji neuroprzekaźników w mózgu. I wczesny wytrysk może być powodowany przez inne choroby, np. przez cukrzycę.

strona dostepna nalevitry

Dodaj komentarz